Dolgu Ve Botoks

image description

Dolgu Ve Botoks

Dolgu Ve Botoks çağımızın en çok tercih edilen estetik uygulamalarındandır. Vucudumuzun bir çok bölgesinde kullandığımız dolgu ve botoks oldukça ağrısız ve hızlı bir şekilde uygulanmaktadır. Botoks ve Dolgu uygulamalarını güvenmediğiniz yerlerde yaptırmayınız.Sağlığınız

Botoks; Clostridium botulinum adı verilen, mikro organizma tarafından üretilen botulinum adlı bir nörotoksindir. İlaç fabrikalarında enjekte bir ilaç haline getirilen botoks, dermatologlar tarafındanda sulandırılıp, küçük dozlarla hastaların yüz ve mimik kaslarını yenilemek için kullanılır. 18-65 yaş arası herkes rahatlıkla uygulama yaptırabilir. Uygulama yapıldığında kas kasılmalarını engelleyerek, ciltte çizgi oluşumunun ve sarkmaların önüne geçmiş olur. Kaş hareketlerini sadece yavaşlatır, kasta tamamen bir felç durumu oluşturmaz ve küçük küçük kasılmalar devam eder. Aslında Botoks uygulaması ciltte kırışıklık yaratan kas kasılmalarının geçici bir şekilde yavaşlatılması için yapılır. Bu işlem sadece kırışıklıklarda değil; terleme tedavisinde, baş ağrılarında ve özel kas hastalıklarında da kullanılmakta olan etkili bir yöntemdir.

Botoks Enjeksiyonu Nedir?

Botoks enjeksiyonu; kaz ayaklarında, boyun çizgilerinde, kaş çatma çizgisinde, alın bölgesindeki kırışıklıkları önemli seviyede ortadan kaldıran kolay ve güvenilir bir yöntem olup özellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan çizgi ve kırışıklıkların tamamen kalıcı hale gelemeden müdahale edilerek en aza indirgenmesini sağlar. Bu bölgeler haricinde göz kapaklarındaki istemsiz kas hareketlerinde, tiklerin tedavisinde, nefertiti olarak bilinen boyun estetiğinde, kronik baş ağrısı ve migren tedavilerinde, dudak üstü çizgilerinde, tavşan çizgisi olarak bilinen burun kenarlarında, burun ucu kaldırmada, kaş kaldırmada, aşırı kol altı ve el terlemelerinde botoks uygulamalar yapılmaktadır.

Botoks Etkisi Ne Kadar Süre Devam Eder?

Özellikle cerrahi operasyona gerek kalmadan, uygulama yapılan bölgelerde kırışıklıkları 4 ile 6 ay arası yok eder. Sürekli botoks uygulaması yaptıran kişilerde bu süre uzamaktadır. Çizgiler 5-7 gün aralığında kaybolmaya başlar ve oluşabilecek diğer kırışıklıkları da engeller. Genç yaştaki insanlardada fazla mimik hareketleri kullanmalarından dolayı kaslar deride derin çizgiler ve kırışıklıklar oluşturabilir. Uygulama ufak iğneli enjektörler ile kas içine yapılır ve hastaya her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hareketlerini belirli bir süre için azaltır. Hareketi azalan kaslar gevşer ve bunun sonucunda deride kırılmalar engellenir, daha genç bir görünüm sağlanmış olur. 6 ay sonra uygulama yapılan yerdeki kaslar tekrar hareketlerini geri kazanır. Botoks işleminde en önemli hususlardan bir taneside uygulamanın Doktorlar tarafından yapılmasıdır.

Dolgu Nedir? Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu işlemi; yüzde oluşan kırışıklıkları gidermek ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanmakta olan kozmetik bir işlemdir. Lokal anestezi kremler kullanılarak poliklinik ortamında çok kısa sürede yapılabilen bir yöntemdir. Hyaluronik asit en çok kullanılan dolgu maddelerindendir. Bu maddenin alerjik riski oldukça azdır. Hyaluronik asit FDA onaylı , doğal ve güvenli bir üründür. Etkisi uygulamadan hemen sonra görülür ve içerdiği formülasyon ve konsantrasyona bağlı olarak 4-18 ay devam eder. Dolgu işlemleri sırasında en çok Hyaluronik Asit içeren dolgular kullanılır. Cildin dermis tabakasında dokuyu destekleyen, kolajen lif kümeleri ile su tutan ve hacim yaratan hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından emilir ve etkinliği azalır.

Hangi Alanlara Dolgu Yapılır?

Dolgu kullanılan alanlar: elmacık kemiği ve yanak bölgesi, dudak dolgunlaştırma, kırışıklıklar(nazolabial, dudak kenarı ve üstü çizgileri), yara ve sivilce izleri g.b.dudaklarda daha dolgun ifadeler sağlamak, göz altı çöküklükleri ve torbalanmaları gidermek, daha dengeli yüz hatları oluşturmak, uygun oranda kaş kaldırmak, mümkün olduğu oranda burun şekillendirmek gibi uygulamalarda etkili yöntemlerden biridir. Dolgunun uygulama ömrü hastaya ve yapılan işleme göre 6 ay ile 10 ay arası değişmektedir. Uygulama enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Enjekte edilecek bölgeye göre uygun konsantrasyonlar seçilir ve sonuçlar hızla gözlenebilir. Enjeksiyon yapılan bölgede iz kalmaz. Uygulamadan 30 dk önce uygulama bölgesi lokal olarak uyuşturulur, sonrasında birkaç saat hafif şişlikler görülebilir. İlerleyen zamanda makyajla kapatılabilecek şekilde çok hafif morluklar oluşabilir.

Dolgu uygulaması hangi alanlara yapılabilir?

Burun ile ağız arasındaki bölgede bulunan çizgiler (Philtral  Çizgiler)

Ameliyatsız burun dolgusu

Dudak dolgunlaştırılması

Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

Alın çizgileri

Kaza ve travmalar sonrasında oluşan deformiteler

Yanak ve elmacık kemikleri

Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)

Bacak şeklinin düzeltilmesi

Şakak bölgesinde oluşan çöküklük

Kalça ve basen dolgunluğu düzeltilmesi